התת – מודע ואזור הנוחות

כדי להתקדם בחיים חייבים לצאת מאזור הנוחות.

כמה פעמים יצא לך לשמוע משפט בנוסח כזה או דומה לו?

כמה פעמים שמעת משפטים ש"מאשימים" את אזור הנוחות והבחירה בו כגורם מעכב, חוסם ומונע התקדמות בחיים? או אפילו שמעת את עצמך אומר, או חושב את זה על עצמך, ואחרים מעידים על עצמם ש"הם צריכים לצאת מאזור הנוחות"?

זה יכול להיות בתחומים שונים – קריירה, זוגיות, שפע וכסף, מערכות יחסים, משקל, ועוד.

"אני רוצה לעשות שינוי, ומה שמעכב אותי הוא הקושי שלי לצאת מאזור הנוחות".

צר לי לשחוט פה פרה די קדושה, אבל – הביטוי "אזור הנוחות", ובמיוחד כשהוא נאמר בהקשר של "לצאת מאזור הנוחות" – הוא מעכב, חוסם ומונע התקדמות!

השימוש בביטוי "אזור הנוחות", מאפשר לנו לא להתבונן ולהתחבר למה שבאמת מעכב אותנו – הפחד.

ברגע שאנחנו אומרים לעצמנו שאנחנו צריכים לצאת מאזור הנוחות, התת מודע שלנו שומע "נוחות". ואם הוא שומע "נוחות" – איזו סיבה יש לו לוותר על זה? ואם נהיה רגע כנים – האם באמת נוח לנו, במקום הזה שאנחנו כל כך רוצים לעזוב? ברור שלא!

מזמינה אותך לחשוב רגע מה המילה "נוחות" מעוררת אצלך – מה זה נוח בשבילך?

ערסל מתנדנד בצל? אמבטיה חמימה מלאה קצף? כורסה מפנקת עם מקום מוכן לשים בו את כוס המשקה האהוב עליך? יש לך כאן מקום למלא את ה"נוח" שלך.

המילה "נוח" מתפרשת אצלנו בתת-מודע באופן חיובי – אנחנו אומרים לאורחים שלנו "תרגישו בנוח", בצבא, משחררים מדום מתוח ל – נכון, "נוח".

המקום שאותו אנחנו רוצים לעזוב – הוא לא מקום נוח!!!

נכון, יש מה שמונע מאיתנו לזוז ממנו, להתקדם, אבל זה לא נוחיות.

זה פחד!

כשאנחנו אומרים לעצמנו "אני לא עוזב את אזור הנוחות שלי", אנחנו מרחיקים מעצמנו את ההתבוננות וההתחברות למה שבאמת מונע מאיתנו את התנועה לכיוון הרצוי, את ההתקדמות – הפחד!

אם נרשה לעצמנו עוד קצת כנות עצמית, אפילו בוטות, נראה עד כמה "נוח" לנו להתייחס לאזור ה"נוחות", במקום לפחד. כי הפחד – מפחיד! כשאמרתי את זה למטופלת שדיברה על הקושי שלה לעזוב את אזור הנוחות, היא אמרה לי (מילים שלה): זאת ממש מכבסת מילים!

אז מה זה האזור הזה, שאנחנו רוצים לעזוב אותו ולהתקדם ממנו?

זהו אזור מוכר.

אך בשום אופן, לא אזור נוח.

ואני מציעה לך להפסיק להתייחס אל האזור הזה כך, כבר מעכשיו.

אם חשוב לך להתקדם ממנו, לצאת מהמקום המוכר והלא-נוח למקום חדש, כדאי לך מאד לשחרר לחופשי את הביטוי "אזור הנוחות". ואם הוא עולה – זה הרגע לשאול את עצמך מהו הפחד שלך, מלעזוב את האזור המוכר.

לא פשוט לפגוש את הפחד. נדרש לכך אומץ. לפעמים, נדרש לנו לשם כך מישהו, שיעזור לנו להבין מהו הפחד או מהם הפחדים שלנו, או מישהו שיעזור לנו להכיל את הפחד שלנו, כשנגלה מהו, לפני שנוכל לשחרר אותו.